«Ջիհադ նշանակում է կյանք եւ ոչ թե պատերազմ ու սպանություն»
Սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մուֆթի շեյխ Ահմադ Բադր Ալ-Դին Հասսունի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը, երկու երկրների դեսպանները:
Մանրամասնելով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մուֆթի շեյխ Ահմադ Բադր Ալ-Դին Հասսունի Հայաստան այցի նպատակն ու ընթացքը` Վեհափառ Հայրապետը կարեւո րեց երկու երկրների բարեկամական կապերը եւ մասնավորապես անցյալ դարակսզբին հայոց ցեղասպանությունից փրկված մեր հայրենակիցներին ապաստան տալը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ողջունելով խորհրդարանում Սիրիայի հոգեւոր առաջնորդին, շնորհակալությամբ անդրադարձավ 1915 թ. մեր ժողովրդի տանջահար մի հատվածին եղբայրաբար ընդունելու եւ իբրեւ լիարժեք քաղաքացիների վերաբերվելու փաստին: ԱԺ նախագահը նշեց, որ ուշադիր հետեւում է այն իրադարձություններին, որ խռովքի մեջ են պահում տարածաշրջանը, եւ մտահոգ է ոչ միայն հայրենակիցների ճակատագրով, այլեւ բարեկամ ժողովուրդների: Մուֆթիի այցը Հայաստան պարոն Թորոսյանը կարեւորեց մի շրջանում, երբ հարեւան երկրի հոգեւոր առաջնորդը սպառնում է ջիհադով եւ վստահություն հայտնեց, որ կրոնները մարդկանց համար բաժանիչ լինել չեն կարող. կան մարդկանց միավորող շատ վեհ արժեքներ, որոնք հնարավորություն են տալիս մարտահրավերներին դիմակայել:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մուֆթի շեյխ Ահմադ Բադր Ալ-Դին Հասսունը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար Ասադի եւ ժողովրդի ողջույնները փոխանցելով` իր գոհունակությունը հայտնեց Ազգային ժողովում հյուրընկալվելու համար իբրեւ մի երկիր, որը առաջինն է պետականորեն ընդունել քրիստոնեությունը` տեր դառնալով մի լույսի, որ ուղենշեց նրա հետագա պատմությունը: Անդրադառնալով Կովկասի մուսուլմանների հոգեւոր առաջնորդի հայտարարած ջիհադին, մուֆթին ջիհադի իր մեկնաբանությունը տվեց` նշելով, որ ջիհադ նշանակում է կյանք եւ ոչ թե պատերազմ ու սպանություն, որովհետեւ ջիհադը մարդկանց միավորում է բարի գաղափարի շուրջ, իսկ հոգեւոր ղեկավարների խնդիրը պետք է լինի քաղաքական ղեկավարներին աջակցելը` խաղաղություն ու բարեկեցություն հաստատելու գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ ինչպես ջիհադը կարող է տարբեր մեկնաբանություններ ստանալ նույն կրոնի ներսում, այնպես էլ տարբեր մեկնաբանություններ է տրվում ժողովրդավարություն հասկացությանը. այն մեկնաբանվում է եւ իբրեւ մարդուն բարիք ու պաշտպանվածություն բերող կառավարման ձեւ, բայց կան մարդիկ ու խմբեր, որ ժողովրդավարությունն օգտագործում են պատերազմի համար: Թեպետ` երբեք բարիքը պատերազմով չի բերվում ու չի պարտադրվում:
Երկկողմանիորեն կարեւորվեց գլոբալացման մարտահրավերներին  դիմակայելով` ազգային ինքնությունը պաշտպանելն ու պահպանելը, քանզի ինքնության կորուստը մեղք է նաեւ Աստծո առաջ, որ պարգեւել է այդ ինքնությունն ու առանձնահատկությունները:

,,Джихад” - это жизнь, а не война и убийства”
4 сентября Председатель НС РА Тигран Торосян принял делегацию, возглавляемую муфтием Сирийской Арабской Республики шейхом Ахмадом Бадром Аль-Дином Хассуном. Во встрече участвовали Католикос Всех Армян Гарегин Второй и послы обеих стран.
Его Святейшество Патриарх, детально представив цель и ход визита г-на Ахмада Бадра Аль-Дина Хассуна в Армению, отметил важность дружеских связей обеих стран и, в частности, предоставления в начале прошлого века убежища нашим соотечественникам, спасшимся во время Геноцида армян.
Председатель НС РА Тигран Торосян, приветствуя духовного предводителя Сирии в парламенте, с благодарностью напомнил присутствующим факт братского приема в 1915 году части нашего измученного народа и отношения к нему как к своим полноценным гражданам. Председатель НС отметил, что внимательно следит за событиями, которые держат в напряжении регион, и озабочен судьбой не только своих соотечественников, но и дружеских народов. Г-н Торосян подчеркнул визит муфтия в Армению в период, когда духовный предводитель соседней страны угрожает джихадом, и выразил уверенность, что религии не могут разделять людей: существуют высшие ценности, которые дают возможность противостоять вызовам.
Муфтий Сирийской Арабской Республики шейх Ахмад Бадр Аль-Дин Хассун, приветствуя от имени Президента Сирийской Арабской Республики Башара Ассадия и ее народа, выразил удовлетворение посещением Национального Собрания, как представителя страны, первой официально принявшей христианство и увидевшей свет, осветивший ее дальнейшую историю. Обратившись к объявленному духовным предводителем мусульман Кавказа джихаду, муфтий дал свою трактовку, отметив, что джихад означает жизнь, но не войну и убийства, так как объединяет людей вокруг доброй идеи, а задачей духовных руководителей должно стать содействие политическим руководителям в деле укрепления мира и благополучия.
Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, что как джихад может получать разные трактования внутри одной религии, так и понятию ,,демократия” даются разные толкования: она еще  трактуется и как форма управления, несущая людям благо и защищенность, однако есть люди и группы, которые используют демократию в целях войны. Но никогда благо не достигается и не навязывается войной.
Обе стороны подчеркнули важность притивостояния вызовам глобализации, защиты и сохранения национальной самобытности, поскольку потеря самобытности - это грех перед Господом Богом, который наделил народ самобытностью и особенностями.